Wyzwanie JavaScript 04/25

Dziś wbrew moim sceptycznym myślą udało mi się usiąść do Wyzwania JavaScript i odsłuchać lekcję 4. Nie wspomnę nawet, że inicjatywa zaraz się zakończy a ja dopiero na początku, ale i tak każdy krok do przodu uważam za postęp.

„Dzisiaj poznasz typ liczbowy w JavaScript, czyli typ number.” – zapowiada tytył, więc do dzieła.

W tym odcinku omawiany jest typ danych number – liczby całkowite i zmiennoprzecinkowe.

Jako początkująca w temacie uważam, że brak podziału na róźnego rodzaju liczby jest zbędny więc czekam na czas objawienia, kiedy ktoś mi wytłumaczy po co zrobiono taki podział w innych językach.

Przypominamy sobie, że typ danych można bardzo szybko sprawdzić otwierając konsolę przeglądarki i wpisując magiczne „typeof naszaDana”.

Co ciekawe dla mnie – wartość można zapisać na różne sposoby:

Zapis liczb
Dyskutując o liczbach, warto też zapoznać się z możliwymi formatami zapisu liczb w JavaScript. Wyżej już można było zobaczyć zapis liczb całkowitych i ułamkowych, np. 0, 1, -2, 3.0, 3.14, -6.28. W skrócie, opcjonalnie podajemy znak liczby, potem część całkowitą i opcjonalnie część ułamkową oddzieloną znakiem kropki.

JavaScript pozwala też zapisywać liczby systemem szesnastkowym. Zapis takiej liczby rozpoczynamy od 0x lub 0X, po czym piszemy sekwencję znaków 0-9a-fA-F, np. 0x0, 0X1, 0xFF, -0xAB.

Ponadto, możemy liczby zapisywać notacją wykładniczą (naukową), np. 1e3, 314e-2, 2.718e0. Zapis naukowy rozszerza standardową notację o część zawierającą e lub E oraz liczbę całkowitą będącą wykładnikiem (z opcjonalnym znakiem + lub -). 1e3 przykładowo jest równoznaczne z 1 * 103, co jest równe tysiącowi.

JavaScript oferuje jeszcze literał liczbowy w systemie ósemkowym, ale tryb ścisły zabrania tej notacji, dlatego nie będę poświęcał jej w ogóle uwagi."

żródło: http://webhelp.pl/artykuly/typy-danych-wartosci-i-konwersja-typow-w-javascript/

Liczby można także zapisać za pomocą bitów – w Javascript jest zapisywana jako liczba 64 bitowa(2 do 64)

Ten wpis został opublikowany w kategorii front-end, programowanie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *